Nieodpłatna pomoc prawna
Opublikowano: poniedziałek, 16, listopad 2020 14:25

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA

NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE

NIEODPŁATNA MEDIACJA I EDUKACJA PRAWNA

 

Masz problemy prawne, rodzinne lub inne kłopoty życiowe? Do Twojej dyspozycji, bezpłatnie pozostają nasi prawnicy i doradcy obywatelscy. Zadzwoń i dowiedz się więcej 32 44 92 378.

 

Szczegółowe informacje można uzyskać na www.powiat.pszczyna.pl w zakładce „Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej” lub www.bip.powiat.pszczyna.pl w zakładce „Nieodpłatna Pomoc Prawna” oraz na stronie www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl

 

Projekt finansowany z Budżetu Państwa na zlecenie Powiatu Pszczyńskiego.

List otwarty ws. smogu
Opublikowano: poniedziałek, 16, listopad 2020 14:21

Szanowni Mieszkańcy Pszczyny,

Jako Stowarzyszenie „Nie Dokarmiaj Smoga” złożyliśmy dzisiaj wniosek do Burmistrza i Rady Miejskiej w ramach konsultacji społecznych o zwolnienie z podatku od nieruchomości zarówno od budynków jak i od całych powierzchni działek, w przypadku osób fizycznych oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości dla pierwszych 100 metrów kwadratowych budynków oraz pierwszych 1000 metrów kwadratowych działki w przypadku obiektów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Według naszej propozycji warunkiem uzyskania takiego zwolnienia jest ogrzewanie budynku w sposób ekologiczny tzn. gazem, prądem, pompą ciepła, OZE.

 

Pragniemy w ten sposób docenić osoby często od wielu lat dbające o czyste powietrze, które w dodatku często własnym nakładem środków bez wsparcia ze strony gminy zainstalowały ekologiczne źródła ciepła Emisja pyłów z ekologicznych źródeł ciepła jest o ponad 99% niższa w porównaniu do tzw. kopciuchów, w związku z czym proponujemy całkowite zwolnienie tych mieszkańców i firm z podatku od nieruchomości. Forma całkowitego zwolnienia ułatwi procedury i brak konieczności wyliczania podatku.

 

Mamy nadzieję, że zarówno Burmistrz jaki i Radni wielokrotnie deklarujący działania na rzecz czystego powietrza, których to efektów działań nie można dostrzec w kłębach smogu poprą naszą propozycję jako skromne potwierdzenie swoich ekologicznych aspiracji.

 

Mamy świadomość, że kwoty jakie mogą zaoszczędzić mieszkańcy i firmy są niewielkie w skali wymaganych nakładów jakie ponieśli, ale też możemy mieć pewność, patrząc na śmiałą politykę kadrową i inwestycyjną prowadzoną przez gminę, że ulgi te nie spowodują uszczerbku w budżecie gminy. Taka inicjatywa na pewno pomoże małym przedsiębiorstwom działającym na terenie Gminy Pszczyna w przetrwaniu trudnego okresu gospodarczego, a co za tym idzie zasilą budżet gminy w kolejnych latach. W ostatnich latach z podatku zostały zwolnione wybrane firmy – my proponujemy jednakowe warunki dla wszystkich.

 

Zachęcamy mieszkańców do kontaktu ze swoimi Radnymi, aby wsparli powyższe propozycje.

Stowarzyszenie „Nie Dokarmiaj Smoga”

13 listopada 2020 r.

Odpady wielkogabarytowe Jesień 2020
Opublikowano: wtorek, 08, wrzesień 2020 17:19

Jesienna zbiórka odpadów wielkogabarytowych organizowana jest w naszym Sołectwie 7.10.2020 r. (ŚRODA).


Jak co roku, przypominamy, że zbierane będą wyłącznie następujące rodzaje odpadów:

·        stare meble, wersalki, fotele, krzesła, wózki dziecięce, itp.

·        zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny (kompletny).

 

Odpady muszą zostać wystawione przed posesję w dniu zbiórki najpóźniej do godz. 7:00.

 

Przypominamy, iż do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się następujących odpadów:

 

opon, styropianu, wełny mineralnej, odpadów poremontowych, gruzu, worków po nawozach, okien, drzwi,

opakowań po chemikaliach, olejach czy truciznach, odpadów zielonych (gałęzie, trawa, liście), armatury łazienkowej.

Odpady te nie będą zbierane!

 

Informacje dot. CPK
Opublikowano: środa, 29, lipiec 2020 08:17

Drodzy Małowiślanie,

w mediach społecznościowych pojawia się wiele informacji dotyczących tras kolejowych budowanych w ramach CPK, które przebiegać mają również przez naszą miejscowość. Warto podkreślić tutaj, iż jest to jedna z wielu koncepcji, niekoniecznie ostateczna.

Oczywiście w trosce o naszych mieszkańców, o przyszłość naszej miejscowości, radna Marta Wojciechowska-Smolarz, radny Janusz Orlik oraz Rada Sołecka wraz z Panią sołtys Teresą Kuś jako osoby reprezentujące naszą miejscowość wystosowali pismo, w imieniu wszystkich mieszkańców Wisły, w którym wyrazili swoje negatywne stanowisko względem planowanego przebiegu linii kolejowej przez Wisłę Małą.

Osoby, które mimo podjętych działań chcą wyrazić swoją opinię na ten temat, bądź po prostu chcą wesprzeć stanowisko radnych i Rady Sołeckiej mają taką możliwość do 31.07 (piątek) za pomocą poczty elektronicznej. Wysyłając wiadomość na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Wszelkie dodatkowe informacje będą podawane na bieżąco.

Więcej informacji na temat CPK:

www.cpk.pl/pl/inwestycja/ssl

 

View the embedded image gallery online at:
http://wislamala.pl/aktualnosci#sigFreeIdddfc5edbf0

 Copyrights by Sołectwo Wisła Mała © 2013 - 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.